Hírek
2015. Június 10. 07:13, szerda |
Külföld
Forrás: Pogár Demeter, az MTI tudósítója jelenti:
Washingtonban újabb több száz amerikai katona Irakba küldését mérlegelik
Az Egyesült Államok várhatóan bejelenti, hogy több száz fővel megerősíti iraki katonai jelenlétét, hogy nagyobb kiképzési és tanácsadási támogatást nyújtson az Iszlám Állam terrorszervezet ellen harcoló helyi egységeknek
Közölte kedden az amerikai média kormányzati forrásokra hivatkozva.
A közel-keleti országban jelenleg 3080 amerikai katona teljesít szolgálatot. Sajtóforrások egy, mintegy 500 fős lehetséges csapaterősítésről számoltak be, bizonyos kormánytisztviselők szerint azonban a kiképzés kiterjesztéséhez további ezer katona Irakba vezénylésére lenne szükség.
A legutóbbi, 1500 fős csapaterősítést novemberben rendelte el Barack Obama.
Az elnök a héten arról beszélt a németországi G7-csúcson, hogy a nemzetközi közösségnek fokoznia kellene az Irakban folytatott kiképzői tevékenységet. Egy évvel azután, hogy az IÁ hatalmas területeket foglalt el Irak északi és nyugati részén, az amerikai vezetésű koalíció légicsapásai és a katonai kiképzés felújítása még mindig nem vezettek döntő iraki harctéri győzelmekhez, mi több a dzsihadisták nemrégiben bevették Ramádi városát is.
A város feladása rávilágított arra a problémára, hogy a szövetségesek által felújított kiképzési program ellenére továbbra is komoly bajok vannak az iraki kormányerők fegyelmével és harci moráljával, valamint hatékonyságával a sokkal kisebb létszámú felkelők ellen.
Ashton Carter amerikai védelmi miniszter, aki nemrégiben kétségbe vonta a Bagdadhoz hű erők "harci kedvét", májusban felkérte a Pentagon szakértőit, hogy módosítsanak a jelenlegi amerikai Irak-stratégián a kormányerők megerősítése érdekében. Amerikai és szövetséges kiképzők Irakban jelenleg öt helyszínen oktatják "fegyverforgatásra" az iraki és a kurd erőket.
Martin Dempsey tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke Izraelben járva kedden kijelentette, hogy megnövelhetik a kiképzőtáborok számát, de egyúttal azt is leszögezte: nem biztos, hogy ezekben amerikai katonákra lesz szükség. Hangsúlyozta, hogy nem várható radikális változás az amerikai Irak-politikában, amely kizárja, hogy az Egyesült Államok ismét harcoló egységeket küldjön az arab országba.
Dempsey tábornok szerint az amerikai haderőnek a közel-keleti és a közép-ázsiai térségért felelős Középső Parancsnoksága (CENTCOM) azt is vizsgálja, hogy miként lehetne növelni az IÁ elleni légicsapások hatékonyságát.
Az amerikai sajtónak nyilatkozó washingtoni illetékesek reményüket fejezték ki, hogy sikerül a szunnita arab harcosokat is bevonni a küzdelembe a síita Haider al-Abádi miniszterelnök vezette kormány hadseregének oldalán.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:24, szombat | Külföld
Az olasz kormány szerint összefüggés van a nők elleni erőszak és az illegális bevándorlás között
Az olasz jobbközép kormány tagjai szerint összefüggés van a nőkkel szembeni erőszak erősödése és az illegális migráció között, ahogyan ezt a felsőház elnöke, Ignazio La Russa is hangsúlyozta az áldozatokra emlékezve csütörtök est
2024. November 22. 08:09, péntek | Külföld
A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu ellen
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, valamint Joáv Gallant nemrégiben leváltott izraeli védelmi miniszter ellen - tájékoztatott a hágai székhelyű bíróság csütörtök
2024. November 22. 08:06, péntek | Külföld
Ukrán légvédelem: Interkontinentális ballisztikus rakétával támadta az orosz hadsereg Dnyipro városát
Az orosz hadsereg több különböző típusú – közöttük egy interkontinentális ballisztikus – rakétával támadta csütörtök reggel Dnyipro városának ipari és közmű-infrastruktúráját – közölte az ukrán légierő.