Hírek
2011. December 12. 13:08, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Jönnek a dohányboltok: kevesebb árus, több munkahely?

A kiskorúak védelmében jelentősen visszanyesné a cigarettát árusító helyek számát egy fideszes tervezet 2013-tól.
A sajtóban megjelent hírek a döntés következtében elbocsátásokról, boltcsődökről szóltak. A 100 százalékban magyar tulajdonú Continental Dohányipari Zrt. képviselője a Gazdasági Rádiónak a javaslatról sokkal árnyaltabban nyilatkozott, mint az eddigi, egységesnek tűnő iparági megnyilvánulás volt a sajtóban.
Nem tartja megalapozottnak a dohányboltok létrehozása kapcsán a sajtóban megjelent félelmeket az egyik hazai dohánygyártó. A Gazdasági Rádiónak a cég képviselője, Reiniger Balázs elmondta: önmagában az a kormányzati szándék, hogy a fiatalkorúak védelme érdekében hatékonyabb eszközökhöz nyúljon az állam, a hazai tulajdonú dohánygyár számára elfogadható, feltéve, hogy egyébként a felnőtt fogyasztók választási szabadsága a dohányboltban – még ha kevesebb értékesítési helyen is, de – megmarad; esetleg tovább javul.
A részletek ismeretének hiánya ellenére sem tart a cég egyelőre attól, hogy önmagában a dohányboltok létrehozása a felnőttek fogyasztási szokásait döntően befolyásolná; ahol pedig valóban csökkenne a forgalom – a fiatalkorúak körében – azt minden gyártónak tudomásul kell vennie.
A Continental cégcsoport szerint megalapozatlan az a félelem is, miszerint a kormánypárti képviselők tervezett indítványa munkahelyeket veszélyeztetne. Álláspontjuk szerint az élelmiszerboltokban, éttermekben, benzinkutaknál senkit nem bocsátanának el önmagában azért, mert az egyik forgalmazott termékről – nevezetesen a cigarettáról – le kellene mondaniuk, hiszen ez a többi – a profitot döntően megtermelő – termék forgalmazását egyáltalán nem érintené. Márpedig, egyes felmérések szerint ezeknél a kereskedelmi egységeknél bonyolódik jelenleg a dohánytermékek értékesítésének csaknem 90 százaléka.
A kisebb boltok üzemeltetői, illetve családtagjaik pedig akár nyertesei is lehetnek a kormánypárti kezdeményezésnek – véli a cég a sajtóban megjelent információk alapján.
A dohánygyár meglátása szerint a dohányboltok esetleges létrehozása, és a feketegazdaság vélt előretörése között semmilyen összefüggés nem mutatható ki, hiszen a 2000-es évek közepén igen jelentős – 27 százalékos – mértékűre duzzadt a feketepiac részesedése a dohánykereskedelemből, pedig akkor is szabadon lehetett dohányterméket vásárolni. Ma is liberalizált a dohánytermékek kereskedelme (azaz a termékek értékesítési pontjaiban semmilyen változás nem történt), mégis megállapítható, hogy – elsősorban a vámhatóság munkatársainak hatékony munkája, illetve az ésszerű adózású, legális alternatívát jelentő fogyasztási (sodrott) dohány piaci jelenléte miatt – a feketepiac érezhetően visszaszorult (kb. 6 százalékos mértékre).
A cég bízik abban, hogy – amennyiben a javaslatot az Országgyűlés elfogadja – valójában jelentős számú új munkahely jöhet létre Magyarországon; és semmiképpen sem kell elbocsátásokkal számolni. A cigarettát fogyasztó felnőtt lakosság pedig szintén nyertese lehet az új típusú versenynek, amelyet már a dohányboltban folytatnak a dohánycégek a fogyasztókért - jobb feltételeket, nagyobb választékot kínálva nekik.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 07. 07:34, hétfő | Belföld
A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok, majd visszatér a tavaszias idő
A hét közepéig maradnak a fagyos hajnalok az ország egy részén, majd a hét második felében erősödik a nappali felmelegedés és a hét végén ismét 20 Celsius-fok közelében várhatók a maximumok.
2025. Április 07. 07:29, hétfő | Belföld
Időközi: Nagy arányú ellenzéki győzelem Mosonmagyaróváron
A szavazatok 78 százalékát szerezte meg a tavaly megválasztott polgármester által támogatott jelölt.
2025. Április 07. 07:00, hétfő | Belföld
Két tiszai településen a Fidesz jelöltje diadalmaskodott
Tiszakécskén és Tiszafüreden is a nagyobbik kormánypárt jelöltje nyerte az időközi önkormányzati választást. Mindkét településen egy haláleset miatt kellett kiírni a szavazást.
2025. Április 06. 08:15, vasárnap | Belföld
ORFK: a magyar-osztrák határon szombattól egyes határátkelőhelyeken szünetel a határforgalom
Szombat 0 órától szünetel a határforgalom egyes határátkelőhelyeken a magyar-osztrák határon, a működő határátkelőhelyeken hosszabb várakozási időre lehet számítani