Városlista
2024. szeptember 20, péntek - Friderika

Hírek

2017. Szeptember 15. 07:14, péntek | Helyi
Forrás: sg.hu

EU - veszélyben az internet nyitottsága és szabadsága

EU - veszélyben az internet nyitottsága és szabadsága

Két szervezet is az új európai uniós szerzői jogi szabályozás miatt aggódik.

A Mozilla és a Free Software Foundation Europe (FSFE) egyaránt attól tart, hogy veszélybe kerülhet a világháló szabadsága és nyitottsága, ha elfogadják az Európai Unió új szerzői jogi törvénytervezetét, amelyről először az Európai Parlament Jogi Bizottsága szavazhat október 10-én. A végleges voksolást decemberre tervezik.

A Mozilla blogbejegyzésében azt kérte az európai uniós állampolgároktól, hogy juttassák el az ellenvéleményeiket az európai parlamenti képviselőknek és követeljék egy jobb reform kidolgozását. A szervezet amiatt aggódott, hogyha változatlan formában fogadják el a tervezetet, akkor eljöhet a blokádok és szűrők korszaka, amely veszélyeztetheti az internet szabadságát és nyitottságát.

Raegan MacDonald, a Mozilla európai politikáért felelős menedzsere úgy vélte, hogy a tervezet számos pontja és néhány módosítási javaslat is használhatatlan és egyenesen abszurd, ráadásul veszélyezteti az innovációt, a piaci versenyt és a véleményszabadságot. Gyakorlatilag minden tartalom, amelyet a felhasználók feltöltenek majd szűrhető vagy letiltható lesz, akadályozhatóvá válik az információk linkelése és lekérdezése. Az adatokhoz kizárólag a tudományos kutatólétesítmények férhetnének hozzá, a könyvtárosok, az újságírók, a különböző érdekcsoportok és a független tudósok nem. Az olyan online platformokat, mint a Wikipédia vagy a GitHub pedig kötelezni lehetne arra, hogy ellenőrizzék az emberek bejegyzéseit.

Az FSFE a közös szoftverfejlesztések miatt aggódott és ez különösen a nyílt forráskódú projekteket érintheti majd hátrányosan. Ezért a szervezet és az OpenForum Europe elindította a Save Code Share nevű kezdeményezést, s a kiadott fehér könyvében elsősorban a tervezet 13. cikkelyével foglalkozott. Az új szabályok bizonytalan jogi helyzetet teremthetnek a fejlesztők és a fejlesztői közösségek számára. A szolgáltatókat ugyanis köteleznék új szűrőtechnológiák alkalmazására, hogy megelőzhetők legyenek a szerzői jogsértések, ez pedig egyúttal az ügyfeleik megfigyelését is jelentené.

Polina Malaja, az FSFE jogi kérdésekért felelős koordinátora kijelentette, hogy a jövőben gyakorlatilag minden olyan személyt, céget vagy szervezetet, amely kódmegosztó platformot használ, potenciális szerzői jogsértőként kezelnének és a tartalmaikat bármikor eltávolíthatnák vagy megakadályozhatnák az azokhoz való hozzáféréseket. A jogtulajdonosok jogainak védelméért egyértelműen a platformok felelnének.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 13. 06:00, péntek | Helyi

PM: az IMF is támogatja a magyar EU-elnökség célkitűzéseit

A Nemzetközi Valutaalap (International Monetary Fund, IMF) szerint a magyar gazdaság növekedése az uniós rangsor élmezőnyében lehet jövőre

2024. Augusztus 18. 00:00, vasárnap | Helyi

Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban

Győzelem Bosznia-Hercegovinában, rajt Montenegróban - ez az utóbbi napok mérlege Szász László esetében, aki a hétvégén Pljevljaban versenyez.

2024. Szeptember 20. 07:58, péntek | Sport

Labdarúgó NB I - Az örökrangadóval indul, keleti rangadóval folytatódik a forduló

Péntek este az MTK és a Ferencváros örökrangadójával indul a labdarúgó OTP Bank Liga 7. fordulója.

2024. Szeptember 20. 07:57, péntek | Bulvár

A Deltát vezető mesterséges intelligencia a műsor képeinek szerkesztésében is részt vesz

Nemcsak a Delta műsorvezetője a Bíró Ada nevű mesterséges intelligencia, már a műsor képeinek szerkesztésében is részt vesz - hangzott el az M1 aktuális csatorna csütörtöki adásában.