Hírek
2016. November 29. 05:00, kedd |
Életmód
Forrás: mti
A szűrővizsgálatok fontosságára hívja fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga
A szűrővizsgálatok fontosságára hívja fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében, kiemelt hangsúlyt helyezve a prosztatarákra.
Azt írták, hogy életmentő a korai felismerés az onkológiai megbetegedéseknél. Hangsúlyozták: törekedni kell az egészségtudatos életre és rendszeresen, de legalább évente egyszer ajánlott elmenni onkológiai szűrővizsgálatokra. A liga 2014-ben létrehozta a www.meggyogyultunk.hu oldalt, amelyen a rákkal sikeresen megküzdők történetei olvashatók.
Nyomatékosan említették a prosztatarákot, amely a tájékoztatás szerint elsősorban ugyan az idősebb férfiak betegsége, de 40 éves kor után bármikor kialakulhat. Megjegyezték: a kék szalag mozgalom a prosztatarák kockázataira, a rákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Az urológiai szakrendelésre külön háziorvosi beutaló sem szükséges - tették hozzá.
A férfiak húgy-ivarrendszeri problémái között vezető helyet foglalnak el a prosztata (dülmirigy) betegségei. Ezek közül a prosztatagyulladás, a prosztata jóindulatú megnagyobbodása és a rák (rosszindulatú daganat) a leggyakoribbak.
A prosztatarák kialakulásakor a daganatot kóros növekedésű, szabálytalanul osztódó sejtek alkotják. Ezek a korai időszakban még a dülmirigyen belül maradnak, súlyosabb esetben azonban ráterjedhetnek a környező szövetekre is. Ha a daganat eléri a nyirokcsomókat, akkor már bármely egyéb szervre átterjedhet - ismertették. Kiemelték, hogy Magyarországon a férfiak körében a harmadik leggyakoribb daganatos halálok a prosztatarák. Évente mintegy négyezer új esetet diagnosztizálnak és 1400-1600-an veszítik életüket a betegség miatt, pedig az időben felfedezett prosztatarák gyógyítható - szögezték le. A felismerést szolgálják a szűrővizsgálatok, amelyek fontosságát a statisztikák is alátámasztják.
A kezdeti állapot többnyire tünetmentes. A panaszok megjelenésekor a tünetek ugyanazok a jó- és a rosszindulatú megbetegedéseknél: gyakori vagy nehezen induló vizelés, a vizelet-visszatartás nehézsége, gyenge vagy időnként megszakadó vizeletsugár, fájdalmas érzés vizelés közben, továbbá vér megjelenése a vizeletben vagy az ondóban - sorolták.
Megjegyezték, hogy prosztatarák gyanúja esetén több vizsgálatot el kell végezni a diagnózis felállításához. A kezelésnek szintén rengeteg módja ismert, így például a műtét, a hormon- vagy a kemoterápiás kezelés. A beavatkozásokat esetenként egymással párhuzamosan végzik.
Hangsúlyozták, hogy a gyógyulás esélye nagyban függ a felismerés idejétől. A korán észlelt prosztatarák gyógyítható, vagy legalábbis visszaszorítható, és a beteg jó minőségű, lényegében tünet- és panaszmentes életet élhet.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 23. 08:25, szombat | Életmód
MME: a Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre
A Magyarországon áttelelő fehér gólyák nem szorulnak emberi segítségre, etetésre, meleg helyen történő átteleltetésük felesleges - közölte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) pénteken az MTI-vel.
2024. November 23. 08:23, szombat | Életmód
November végén rendezik a 24. Vadlúd Sokadalmat Tatán
Tatán, az Öreg-tó partján november utolsó napjaiban rendezik meg a 24. Vadlúd Sokadalmat - tájékoztatták a szervezők az MTI-t.
2024. November 23. 08:15, szombat | Életmód
Tejsavófehérjét hívott vissza a Nébih!
Fémdarabkák lehetséges jelenléte miatt csokoládé ízű tejsavófehérjét hívtak vissza a napokban, olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleményében.